اخبار > حمایت مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از تولید درسنامه‌های قرآنی و حدیثی

 


  چاپ        ارسال به دوست

حمایت مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از تولید درسنامه‌های قرآنی و حدیثی

حمایت مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از تولید درسنامه‌های قرآنی و حدیث

 به نقل از گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، كميته تحول در مطالعات قرآن و حديث ضمن وضعیت‌سنجی منابع انساني رشته‌هاي قرآني در چهار حیطه دانش، مهارت، نگرش و رفتار، در طول بيش از سه سال مطالعه مستمر و مداوم، اقدام به بازنگري و تجميع برنامه‌هاي درسي علوم قرآن و حديث نمود. از آنجا كه بسياري از محتواي ارائه شده، با ساختار جديد و بداعت اين برنامه، نيازمند تأليف اثر مستقل با نگاهداشت اهداف و اصول حاكم بر اين رشته بوده و  طبعاً اين منابع، به عنوان منابع آزمون ارشد اين رشته نيز به حساب خواهد آمد، كميته اقدام به بازنگري و توليد درسنامههاي رشته علوم قرآن و حديث نموده است.

در راستاي سياست كميته مبني بر تحقق مشاركت حداكثري در طراحي رشته، تدوين اين درسنامهها با محوريت دانشگاه قران و حديث و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و نظارت كميته تحول در مطالعات قران و حديث صورت خواهد گرفت. به همين منظور روز پنجشنبه هفته گذشته (29 مهرماه)، جلسه تصميم‌گيري در مورد فرايند انتخاب مؤلف و توليد متون آموزشي دروس قرآني و حديثي با حضور رئيس مركز هماهنگي و توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني و رئيس كميته تحول در مطالعات قرآن و حديث، رئيس و اعضاي هيأت علمي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و قائم‌مقام رئيس و اعضاي هيأت علمي دانشگاه قرآن و حديث در اين دانشگاه  برگزار شد.

این گزارش حکی است: متعاقب برنامهريزي صورت گرفته دو كارويژه "مديريت پروژه‌هاي تدوين درسنامه‌هاي آموزشي" در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه براي دروس قرآني و در دانشگاه قرآن و حديث براي دروس حديثي تشكيل خواهد شد. همچنين آييننامه تدوين و تأليف درسنامهها و تركيب اعضاي كارويژه‌ها، به نحوي تعيين شده كه بتواند با اتكا بر روزآمدترين مباني علمي و تخصصي طراحي متون درسي و در نظر گرفتن تمام ظرفيت‌هاي كشور در حوزه علوم قرآن و حديث به تعيين مؤلفين منابع درسي علوم قرآن و حديث بپردازند.

به نقل از این منبع: از آنجا كه رشته تجميعي علوم قران و حديث مبتني بر نيازهاي نظام توسعه فرهنگ قرآني صورت گرفته است، مركز هماهنگي و توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور حمايت مالي لازم براي تدوين و طراحي منابع درسي را  بر عهده دارد. با توجه به توافق صورت گرفته طراحي و انتشار اين درسنامهها به نحوي صورت خواهد گرفت كه با قيمت متناسب با توان مالي دانشجويان در سراسر كشور توزيع شود.


١٦:٤٠ - شنبه ١ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٧٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٨٤خروج