اخبار > ويژگى ‏هاى قرآنىِ سردار رشيد شهيد حاج قاسم سليمانى

 


  چاپ        ارسال به دوست

ويژگى ‏هاى قرآنىِ سردار رشيد شهيد حاج قاسم سليمانى
ويژگى ‏هاى قرآنىِ سردار رشيد شهيد حاج قاسم سليمانى


 

ويژگی هاى قرآنىِ سردار رشيد شهيد حاج قاسم سليمانى

 ويژه برنامه گراميداشت ياد و خاطره سردار سرافراز اسلام، شهيد سپهبد حاج قاسم سليمانى، شهيد ابومهدى المهندس، شهيد وحيد زمانى نيا و همرزمان شهيدشان و همچنين شهيد مصطفى محمد ميرزايى از شهداى مدافع حرم با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولان کشورى و لشکرى و گروهی از مدیران و کارکنان دانشگاه قران و حدیث در بارگاه ملکوتى حضرت عبدالعظيم(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومى، در اين مراسم، آيت اللّه‏ محمدى رى شهرى، توليت آستان مقدس حضرت عبدالعظيم(ع) به سخنرانى پرداخت. ایشان  با برشمردن شش ويژگى  مطرح شده در آيه 54 سوره مائده، حاج قاسم سليمانى، سيدالشهداء مقاومت را از بارزترین مصداق های این آیه دانست.[1]

تولیت محترم  آستان گفتند: قرآن کريم در این آيه ضمن تهديد جمعى از همراهان پيامبر اسلام که در باورهاى دينى و دفاع از ارزش‏ها اسلامى استوار نبودند، با صراحت پيشگويى کرده که در آينده ى تاريخ اسلام، گروهى به يارى اين آيين الهى مى‏آيند که مانند آنها نيستند، بلکه ياران راستين و استوار دين خدا هستند.

ریاست محترم موسسه دارالحدیث گفت: هنگامى که اين آيه نازل شد سلمان فارسى حاضر بود، پيامبر دست بر شانه سلمان گذاشت و فرمود: مقصود خداوند سبحان، اين مرد و هموطنان اويند. سپس فرمود: «اگر دين به ثريا آويخته باشد، در آينده مردانى از ايرانيان به آن دست يابند».[2]

ریاست دانشگاه قرآن و حدیث افزود: بررسى زندگى نورانى شهيد سرافراز حاج قاسم سلیمانی نشان مى‏دهد که او در صف نخست اين ويژگى ها قرار دارد و از این رو ويژگى‏هاى قرآنى شهيد سليمانى مى‏تواند سرفصل کتاب بلکه کتاب‏هايى خواندنى، آموزنده و مؤثر در ادامه راه اين شهيد بزرگوار در سراسر جهان باشد؛ و من پيشنهاد مى‏کنم هر چه زودتر اين اقدام صورت گيرد.

آیت الله ری شهری در تبيين نخستين ويژگى‏هاى ياران استوار دين خدا در آخر الزمان افزود: نخستين خصوصيت آنها اين است که خداوند سبحان آنها را دوست دارد. واژه « يُحِبُّهُمْ‏ » در آیه ناظر به همین دوست داشتن است.  يکى از نشانه‏هاى محبت خدا به انسان، علاقه ى انسانهاى صالح به اوست، قرآن مى‏فرمايد: « إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» (مريم / 96)؛ همانا كسانى كه ايمان آورده و عمل‏هاى شايسته كرده‏اند، به زودى خداى رحمان براى آنها دوستى و محبتى (در دل‏هاى فرشتگان و مؤمنان در دنيا و آخرت) قرار مى‏دهد.

اظهار عشق و علاقه مردم ايران در تشييع جنازه ى تاريخى شهيد قاسم سليمانى علامت آن است که خداوند سبحان اين بزرگوار را دوست دارد. نشانه ديگر محبت خدا به شهيد سليمانى پيروى او از ولايت امر و مقام معظم رهبرى است که قرآن می فرماید: قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ (آل عمران / 31)؛ بگو: اگر خدا را دوست مى‏داريد، از من  پیروی كنيد تا خدا نيز شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشايد و خدا بسيار آمرزنده و مهربان است.

يکى ديگر از نشانه هاى دوستى خدا، دشمنى دشمنان خدا است، شهادت حاج قاسم سلیمانی به دستور مستقيم شيطان بزرگ و أشقى الاشقياء، علامت ديگرى از محبت خدا به اين شهيد گرانقدر است.

ریاست پژوهشگاه قرآن و حدیث گفت: دومين ویژگی که قرآن کریم برای  ياران استوار دين در آخر الزمان ارائه کرده ، اين است که آنها به خدا عشق مى‏ورزند و دشواری ها را به جان می خرند. يکى از نشانه‏هاى دوستى انسان نسبت به خدا، علاقه به تحمل دشواری و خسته و کوفته شده در راه خدا است. از امیر مومنان على(ع) روايت شده که فرمود: قلبى که خدا را دوست دارد، خستگى براى خدا را بسيار دوست دارد، اما کسى که به خدای سبحان علاقه‏ ندارد، راحت طلب است.[3]

سراسر زندگى شهيد سلمانى گواه علاقه او تلاش و سختى کشيدن و راه خدا است.

ایشان افزودند: نشانه ديگر خدا دوستى، عشق به شهادت است، از امام صادق (ع) روايت است که در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان  با خدای سبحان چنین مناجات می نمود‏: «... وَ أَرْسِلْ مَحَبَّتَكَ إِلَيْهِ حَتَّى أَلْقَاكَ وَ أَوْدَاجِي‏ تَشْخُبُ دَماً»؛ پروردگارا دلم را علاقه‏مند به خود کن به گونه‏اى که هنگامى ملاقات تو از رگهاى گردنم خون بجهد.

 همچنين اميرمؤمنان علی علیه السلام عهدنامه مالک اشتر با اين دعا به پايان ‏برده است: « وَ أَنْ يَخْتِمَ لِي وَ لَكَ‏ بِالسَّعَادَةِ وَ الشَّهَادَةِ»؛ از خدا مى‏خواهم که خاتمه ى عمر من و تو را سعادت و شهادت قرار دهد.

همه ديديم که رهبر عزيز و بزرگوارمان در نماز بر پیکر پاک  شهيد سردار سپهبد قاسم سليمانى چگونه با اشک های ريزان از خداوند سبحان در خواست شهادت کرد، هر چند ما از خداوند متعال مى‏خواهيم که سايه ى پر برکت او را تا ظهور ولى عصر عجل الله تعالی فرجه ر ما و همه علاقه‏مندان به اسلام راستين مستدام بدارد.

دعاى شهيد حاج قاسم سليمانى را هم در کنار اروندرود ديده ايم. او همواره عاشق شهادت بود، نمونه‏هاى فراوانى در اين رابطه وجود دارد که بسيارى از مردم ديده و يا شنيده‏اند.

سومين ويژگى ياران استوار اسلام در آخر الزمان، فروتنى در برابر اهل ايمان (أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنينَ) است. هر کس با شهيد سلميانى آشنا بوده است، شاهد تواضع و فروتنى و خاکسارى وى در برابر مردم با ايمان است.

چهارمين ويژگى «أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرينَ » است. سرافرازى حاج قاسم در برابر استکبار جهانى تا آنجا بود که به دستور مستقيم رأس استکبار جهانی و شقى‏ترين انسانها ترور و شهيد شد.

ويژگى پنجم: « يُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ »است. جهاد خالصانه براى خدا، برجسته‏ترين خصوصيت سردار سليمانى بود. او چه در سالهاى دفاع مقدس و چه پس از آن در صف نخستين مجاهدين اسلام و پیاده کنندگان ارزش‏هاى اسلامى بود. وی در جنگيدن با جريان خطرناک داعش نه تنها مجاهد بود بلکه پرورش و تربیت مجاهدانی را به عهده گرفت که  امام علی آنها را « افضل المجاهدين و افضل الشهداء» خوانده است. اين گفته امير مؤمنان است در خطاب به جمعى از خوارج تندروی نهروان که پیدایش جريان فکرى مشابه آنان را  در آخر الزمان پیشگویی می کند و مجاهدان سرکوب کننده آنان را پيروان اهل بيت‰  می داند و  ایشان را برترین مجاهدان و شهیدان می خواند و می فرماید: « َ إِنَّ أَفْضَلَ الْجِهَادِ جِهَادُكُمْ‏ وَ أَفْضَلَ الشُّهَدَاءِ مَنْ قَتَلْتُمُوهُ وَ أَفْضَلَ الْمُجَاهِدِينَ مَنْ قَتَلَكُم‏»، برترین جهاد، جهاد با شما( خوارج و امثال شما) است و برترین شهدا، کسانی اند که به دست شما شهید می شوند و برترین مجاهدان، کسانی ان که با شما می جنگند.

 از اين بالاتر، شهيد قاسم سليمانى پايه گذار هسته‏هاى مقاومت در جهان اسلام بود. شهيد سليمانى، مجاهدى بود که به فرمان امام راحل در تشکيل بسيجيان جهان اسلام و ايجاد حکومت بزرگ اسلامى و ايجاد هسته‏هاى مقاومت در جهان کوشید و بسيارى از آنها را پديد آورد.

آخرين ويژگى قرآنىِ اين شهيد بزرگوار « لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ » است. او در راه مبارزه با استکبار و دفاع از ارزش‏هاى دينى از تهاجم تبليغاتى دشمن نهراسيد و خون پاکش را در اين راه تقديم نمود. نخستين برکت شهادت اين مجاهد مخلص، خروج آمريکا از منطقه خواهد بود.

توليت آستان مقدس حضرت عبدالعظيم(ع) در پايان بيان داشت: بنا بر روايات، معيت با ائمه اطهار(ع) در قيامت سبب رستگارى و نورانيت مى‏شود، اين شهيدان گرانقدر که همراه حاج قاسم سليمانى بودند بى شک در آن عالم نيز همراه ايشان خواهند بود و ان شاء اللّه‏ همه ى اين عزيزان در بهشت رضوان جاى خواهند داشت.

اين آئين معنوى با حضور مردم شهيدپرور و انقلابى شهرستان رى و تنی چند از مسئولان و کارکنان آستان مقدس حضرت عبدالعظيم علیه السلام و شعبه تهران دانشگاه قرآن و حدیث، در مصلاى بزرگ رى با تلاوت آياتى از کلام اللّه‏ مجيد به وسیله  قارى ممتاز بين المللى آقاى محمد حسن موحدى آغاز و با مرثيه‏سرايى مداحان اهل بيت عصمت و طهارت(ع)، آقايان مجتبى باقرى و امير عباسى ادامه يافت.

در اين ويژه برنامه، سردار حسن زاده فرمانده سپاه سيدالشهداء(ع) و حجّت الاسلام و المسلمين غروى نیز به سخنرانى در خصوص شهيد حاج قاسم سليمانى و گراميداشت مقام شهادت پرداختند.

 

 

 [1] . يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ‏ وَ يُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرينَ يُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ (مائده / 54)؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، هر كس از شما از دين خود برگردد (زيانى به خدا نمى‏زند) خداوند به زودى گروهى را خواهد آورد كه آنها را دوست دارد و آنها نيز او را دوست دارند، در برابر مؤمنان رام و خاضعند و در برابر كافران مقتدر و پيروز، در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى‏هراسند. اين (ايمان و محبت و شهامت) فضل خداوند است كه به هر كس بخواهد مى‏دهد و خداوند (از نظر وجود و توان و رحمت) گسترده است و داناست.

[2].  مجمع البيان: ج 3 ص 321، المعجم الكبير: ج 18 ص 353 و مصادر ديگر.

[3].  الامام عَلِيٌّ ع‏:  الْقَلْبُ الْمُحِبُّ لِلَّهِ يُحِبُّ كَثِيراً النَّصَبَ‏ لِلَّهِ‏ وَ الْقَلْبُ اللَّاهِي عَنِ اللَّهِ يُحِبُّ الرَّاحَةَ فَلَا تَظُنَّ يَا ابْنَ آدَمَ أَنَّكَ تُدْرِكُ رِفْعَةَ الْبِرِّ بِغَيْرِ مَشَقَّةٍ مجموعه ورام : ج‏2 ؛ ص87.

 


١٧:٠١ - شنبه ٢١ دی ١٣٩٨    /    عدد : ١٩٥٤    /    تعداد نمایش : ٦٣٨خروج