اخبار > همایش بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد

 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد
همایش بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد

همایش بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث

 در روز وحدت حوزه و دانشگاه و مقارن با هفته پژوهش، مراسم بزرگداشت تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد. در این همایش پرشکوه، بسیاری از مسئولان، استادان، کارکنان و دانشجویان مرکز قم و نیز شعبه های تهران و اصفهان حضور داشتند.

پس از برگزاری چند نشست­ مقدماتی در مراکز علمی و دانشگاهی، همایش بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث در روز وحدت حوزه و دانشگاه(27 آذرماه 1398) و با حضور آیت‌الله ری‌شهری ریاست محترم دانشگاه، دانشجویان و استادان و میهمانان فرهیخته در سالن علامه ‌مجلسی(ره) مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برگزار شد.

حضور استادان اولیه دانشگاه مانند حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد، حجت الاسلام دکتر برنجکار، سرکار خانم دکتر نفیسی، دکتر هادی حجت و دیگر استادان بنام در کنار شاگردان پیشین خویش که اینک از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌های معتبر کشور هستند و حضور انبوه دانشجویان از جلوه های دیدنی این مراسم بود.

در آغاز مراسم پس از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالهادی مسعودی قائم مقام ریاست محترم دانشگاه با گرامی داشت خاطره شهادت شهید مفتح، و پس از خوشامدگویی به حضار گرامی و تشکر از همه دست اندرکاران همایش، پیام آیت‌الله ری‌شهری به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه را قرائت کردند که مشروح آن را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.


سپس حجت الاسلام دکتر احمد غلامعلی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه قرآن و حدیث گزارش مختصری از  عملکرد بیست ساله دانشگاه در سه بخش ارائه نمود. وضعیت دانشگاه در ابتدای راه‌اندازی یعنی سال 1378، وضعیت کنونی دانشگاه در سال 1398؛ و مهم ترین دستاوردهای دانشگاه.

 ایشان گفت: دانشگاه در سال 1378 به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی غیر انتفاعی در باره حدیث و با عنوان دانشکده علوم حدیث در جوار حرم مطهر سید الکریم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام کار خود را با پذیرش هشتاد دانشجو در رشته علوم حدیث آغاز کرد. در همان سال کتابخانه دانشکده نیز با ده هزار کتاب اهدایی ریاست محترم دانشگاه تأسیس شد. اکنون و در سال 98، دانشگاه در موقعیتی قرار گرفته است که تا کنون 45 رشته محل را برگزار و بیش از 14 هزار دانشجو را جذب کرده که بیش از نیمی از آنان فارغ‌التحصیل شده‌اند. هم‌اکنون دانشگاه حدود سی عضو رسمی هیأت‌علمی و به دو شیوه حضوری و مجازی فعالیت دارد. مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه (www.vu.qhu.ac.ir) در 30 شهر کشور نمایندگی دارد و در سطح بین المللی از  55 کشور جذب دانشجو داشته و آزمون مجازی برگزارکرده است.


دکتر غلامعلی در بخش سوم سخنان خود گفت: از مهم ترین دستاوردهای بیست ساله دانشگاه، تربیت دانشوران فرهیخته، متدین، انقلابی و موثر است. هم اکنون برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاه به عنوان عضو هیأت‌علمی در دانشگاه تهران در مرکز و نیز پردیس فارابی آن در قم، دانشگاه شاهد در جوار مرقد امام خمینی(ره)، دانشگاه کرمانشاه، علامه طباطبایی و... جذب شده‌اند که به آموزش و تربیت جوانان کشور اشتغال دارند.

از دیگر دستاوردهای دانشگاه تدوین بیش از هفتاد جلد کتاب درسی در رشته‌های قرآن، حدیث، فقه و حقوق، روانشناسی و ... است. تدوین این آثار پرشمار به وسیله اعضای محترم هیات علمی، از افتخارات دانشگاه است و بنا بر پایشی که جناب آقای دکتر معارف از استادان مشهور علوم حدیثی در دانشگاه تهران کشور به انجام رسانده­اند بیشترین تعداد کتابهای درسی حدیثی را پس از سازمان «سمت» که کار اصلی‌اش، مطالعه و تدوین کتاب درسی برای دانشگاه‌ها است، دانشگاه قرآن و حدیث تألیف و منتشر کرده است.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه قرآن و حدیث افزود: فراگستری دانشهای دینی به جمع دانشگاهیان از دیگر دستاوردهای دانشگاه است. پیش از تأسیس دانشکده علوم حدیث، دانش رجال، فقه‌الحدیث و دیگر دانش‌های حدیثی تنها در حوزه و به وسیله معدودی از روحانیان پژوهش و تدریس می‌شد، ولی با تألیف کتابها و تدریس استادان دانشگاه قرآن و حدیث، این دانشها گسترده‌تر گشتند و هم اینک قشر وسیعی از دانشیان با مباحث ظریف علم رجال، کتابشناسی، فقه‌الحدیث و نقدالحدیث به گونه علمی آشنا شده‌اند.

از دیگر برنامه ­های بیستمین سالگرد بیان خاطرات دانشجویی بود که جناب آقای دکتر نوروز امینی استادیار فعلی دانشگاه گیلان و از نخستین دانشجویان دانشگاه قرآن و حدیث، با بیان زیبا و شیرین خود، برخی از خاطرات دانشجویی خود در دانشکده علوم حدیث را بازگو کردند که موجب تفرج خاطر حاضران و یادآوری دوران  دانشجویی شد.


پخش کلیپی از سخنان استادان و دانشجویان موفق روزهای نخستین دانشگاه بخش دیگری از مراسم بیستمین سالگرد دانشگاه قرآن و حدیث بود که با استقبال حضار روبرو شد.

سخنران اصلی مراسم بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه، آیت‌الله ری­ شهری مؤسس و ریاست محترم دانشگاه قرآن و حدیث بود که ضمن گرامی‌داشت شهادت شهید مفتح، در باره اهمیت پژوهش، چگونگی پژوهش دینی از منظر قرآن و حدیث، اولویت‌های پژوهشی و آسیب‌های آن پرداخت.


آیت‌الله ری‌شهری به اهمیت تفکر و عقل در مجموعه متون دینی اشاره فرمود و جایگاه خرد در متون دینی را دلیلی بر زیرساخت پژوهش در منطق دین دانست. ایشان به کاربردی بودن پژوهش‌ها به عنوان اولویت پژوهش اشاره کرد و خواستار انجام پژوهش‌هایی شد که برای جامعه سودمند باشد. تکراری بودن پژوهش و کمبودهای مالی را از آسیب­های پژوهش‌های مفید در این زمانه دانست. ایشان ضرورت حمایت مالی از رشته‌های علوم دینی را یادآور شد و با تجلیل از عملکرد تخصیص بودجه به فعالیت‌های علمی دانش بنیان از مسئولان خواستند برای رشته‌های علوم دینی هم بودجه‌هایی مشخص کنند و بر پایه ارزیابی عملکرد آنان، بودجه مناسب تخصیص یابد. مشروح سخنان ریاست محترم دانشگاه را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

در بخش پایانی این مراسم، از 10 عنوان کتاب درسی تازه نشر یافته دانشگاه قرآن و حدیث رونمایی شد. این کتاب‌ها به سفارش مرکز توسعه علوم قرآنی و حدیثی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برای تدریس در رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه‌های کشور، تألیف و نشر یافته است.


عناوین این کتاب­ها عبارتند از: فقه‌الحدیث (1 تا 4)، رابطه قرآن و سنت، مبانی حدیث شناسی، رایانه و فضای مجازی، کتابخانه‌های دیجیتالی، آشنایی با دانش و منابع رجال، رجال کاربردی (با تکیه بر سندشناسی) و ...

پایان بخش این همایش، اهدای جوایز به نویسندگان مقالات برگزیده برای نهمین همایش سالانه دانشگاه با عنوان «حدیث پژوهش» و نیز دانشجویان برتر نیمسال تحصیلی گذشته  بود که با حضور حضرت آیت‌الله ری‌شهری، دکتر مهدوی راد، آیت‌الله مسعودی خمینی و حجج اسلام عبدالهادی مسعودی و مهدی قائمی صورت پذیرفت.‌پس از اختتام جلسه، استادان و دانشجویان با حضور بر مزار شهدای گمنام دانشگاه قرآن و حدیث و نثار گلهایی به رنگ خون پاک­ این شهیدان، خاطره رشادت­ها و دلاوری‌های این بزرگ­مردان را زنده  نگاه داشتند.


گفتنی است در کنار مراسم و به همت کارکنان خدوم و دانشجویان بسیجی دانشگاه، نمایشگاهی از برخی دستاوردها و افتخارات ملی دانشگاه قرآن و حدیث و نیز تمثال دانشجویان ممتاز و نیز شهیدان گلگون کفن دانشگاه شکل گرفته بود که با استقبال و بازدید پرشور شرکت کنندگان در همایش و نیز مسئولان و دانشجویان دانشگاه قرار گرفت.
انتهای خبر.

 


١٢:١٠ - پنج شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ١٩٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٥٠خروج